Mnichov 1938

Diskuse nejen o naší historii.
Zamčeno
Jirka
Eliášův plamen
Představte se nám: .....
Pohlaví: Muž
Kontaktovat uživatele:

Mnichov 1938

Příspěvek od Jirka » 03 zář 2012, 17:04

Diskuze o Mnichovu a československé meziválečné mezinárodní politice.

Jak známe historii, Malá dohoda byla zničena svázáním rumunské a jugoslávské ekonomiky s Německem, Polsko sepsalo ortel smrti v naivní smlouvě o neútočení s Hitlerem (26. 1. 1934), západní mocnosti pak uvěřily v appeasement, politiku ústupků.

Za takové situace nastupoval v roce 1935 Edvard Beneš do prezidentského úřadu. Jedním z prvních rozhodnutí bylo vybudovat pohraniční opevnění.

Německá propaganda vytrvale vytvářela obraz „imperialistického Československa“. K tomu se přidala i zuřivá polská propaganda.
Obrázek

Pombo
Nováček
Představte se nám: Jsem vlastenec, tak co bych se sem nezaregistroval
Jméno: Jakub Boudný

Re: Mnichov 1938

Příspěvek od Pombo » 23 zář 2012, 00:22

K té zničené Malé dohodě: Myslím, že zas tak zničená nebyla a Rumunsko dokonce v září 1938 částečně mobilizovalo a připravovalo se, že nám pomůže proti Maďarsku, pokud by nás také napadlo.

Tomáš P.
Nováček
Představte se nám: Jsem člověk, který vyhledává přesně takové stránky jako jsou tyto z důvodu, že se zde shromažďují lidé, kteří si uvědomují národní hrdost k ČR (popř. ČSR).
Jméno: Tomáš P.

Příspěvek od Tomáš P. » 03 říj 2012, 21:01

To, že Rumunsko mobilizovalo, ještě na 100% neznamenalo, že nám výrazně pomůže. V Rumunsku byla vyhlášena pouze částečná mobilizace a tyto zmobilizované jednotky měli pouze vázat Maďarské divize na Rumuské hranici. Mnichov, jako takový je dosti diskutované téma a dalo by se nad ním polemizovat poměrně dlouhou dobu, aniž bychom došli k jednotnému závěru. Měli jsme bojovat..? To je otázka pro každého a každý by se nad ní měl zamyslet a odpovědět si na ni sám.

Petr
Eliášův plamen
Představte se nám: Jsem admin.
Jméno: Petr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr » 11 říj 2012, 20:48

Tak já myslím, že na "měli jsme bojovat" každý odpoví ano, ať už odpůrce Benešova řešení, nebo jeho obhájce (kterým jsem já).
Mnichov není totiž černá a bílá. Je to hrozně složitej problém a hlavně to není "bojovat/nebojovat". Tady šlo o záchranu životů a myslím si, že díky přijetí Mnichova přežila hromada lidí, asi mnohem víc, než pak zemřelo za války... ale to nikdo nikdy nezjistí. Kdyby není.
Zkrátka, neohlížel bych se už na minulost, a pracoval spíš na lepší budoucnosti. Trochu podobně to říká Masaryk. :)
Obrázek
Obrázek

Opravdová láska k národu je věc velmi krásná; u slušného a čestného člověka se rozumí sama sebou; proto se o ní mnoho nemluví, tak jako slušný muž nevytrubuje do světa svou lásku k ženě a rodině.

Tomáš Garrigue Masaryk

Mojmír
Nováček
Představte se nám: Ahoj, chci tady pokecat s někým, kdo má podobné názory a je hrdý na zemi ve které žije.
Jméno: Mojmír

Příspěvek od Mojmír » 08 úno 2014, 11:12

Bojovat se mělo za jakékoliv situace i kdyby byla bezvýchodná! Následky Mnichova zasahují několik generací. Počet obětí by byl při obraně ČSR pravděpodobně o dost vyšší, ale lidi by nebyli odváděni jako na porážku. Většina popravených v protektorátu byli buď Židé, nebo členové odboje. Jen minimum tvoří normální civilní obyvatelstvo. I když i jeden zmařený život má cenu zachránit, myslím si, že při obraně ČSR, by jsme měli hodně padlých mužů, ale počet civilních obětí by nebyl tak vysoký jako za protektorátu. Dalším stigmatem Mnichova je poválečné rozdělení- Kdo po válce věřil Anglii a Francii? Díky našemu a Britsko-Francouzskému postoji za Mnichova jsme tady měli 40 let vládu jedné strany. Popravení v 50. letech jdou tedy také na účet Mnichova. A dá se říct, že se to táhne dodnes. Dodnes když se mluví o Mnichovu, tak i ročníky, kterých už by se to nemělo týkat mají problém se s tím vyrovnat. (Aspoň tedy ti, které zajímá osud a minulost i budoucnost jejich vlasti). Morálně jsme pořád v bahně a bude ještě dlouho trvat, než se z toho vyhrabeme.
Musím uznat, že to byl od dr. Beneše chytrý a pro něho asi jediný možný tah, ale osobně bych byl radši, kdyby tam v tuto dobu byl profesor Masaryk a šlo se do toho. Jsem zastánce vojenské obrany Československa v jakékoliv době i situaci. Je lehké se rozhodovat od stolu u pc, ale tak to cítím a tak to prostě je. Mnichov bych osobně (pokud by to bylo v mojí moci) nikdy nepřipustil. Násilí se nemá ustupovat.
: Nevadí mě, že mě bijou, hlavně, že se peru :D

Kdo není ochoten pro něco umřít, není hoden toho aby žil.

Zamčeno