Česká nej a prvenství

Oznámení tvůrců, připomínky a kritika stránek návštěvníků.
Petr
Eliášův plamen
Představte se nám: Jsem admin.
Jméno: Petr
Pohlaví: Muž
Kontaktovat uživatele:

Česká nej a prvenství

Příspěvek od Petr » 04 led 2009, 23:51

Zdravím.

Taková sekce by byla zajímavá - česká "nej" a česká prvenství nebo významnosti.
Vždy jsem si chtěl takové věci zapisovat a vždy jsem na to zapomněl. Jedná se o různé věci, které obvykle okolo vás jen profrčí. Třeba že naši geologové patří mezi světovou špičku, nebo že Čechoslováci poprvé používali dnes normálně užívané metody v archeologii (to byli naši egyptologové, nějaké přístroje co mnou laicky řečeno rentgenujou pod povrch) atp.
Nebo jiné věci ... první píseň na měsíci (asi po USA hymně) Dvořákova novosvětská, první kosmonaut neamerické a neruské národnosti - Čechoslovák a další.

Chtěl bych to vše sesbírat a udělat z toho sekci, ta by byla cenná.
Byl bych rád, kdybyste mi pomohli. Jestli si na něco vzpomenete nebo naleznete, budu rád. (datum není podmínkou)

Například jsem nalezl toto (Dějiny českých médií v datech; Kolektiv autorů, Karolinum 2003):
12.2. 1925 - první evropský přímý přenos divadelního představení (opera Dvě vdovy)
3.1. 1926 - první odborné evropské vysílání (Zemědělský rozhlas)
3.10. 1926 - první přímý fotbalový přenos v Evropě (Slavia vs. Hungaria)
17.6. 1928 - první evropská přímá rozhlasová reportáž za pomoci mobilní vysílačky

To jen narychlo, co jsem našel... například myslím že jsme měli první železnici na kontinentální Evropě atp. atp. I světová prvenství máme. Tak by se nám mohlo něco podařit sebrat :)

ÚPRAVA: Zajímavé postřehy z Protektorátu Čechy a Morava v obrazech (Jan Uhlíř, Ottovo nakladatelství 2007):
PS: Tam je to taky jen výběr z dokumentů a pramenů... někdy to odcituju celé:
- České země byly za doby první republiky považovány za nejvyspělejší a nejbohatší na světě.
- Odpor v Protektorátu byl němci (nějakou jejich agenturou; teď to nemám při ruce) hodnocen jako největší na všech okupovaných územích
- Československo (první republika) vyváželo nejvíc zbraní na světě (celých 25% světového exportu) a to i v době, kdy velkou část výroby samo spotřebovávalo.
Obrázek
Obrázek

Opravdová láska k národu je věc velmi krásná; u slušného a čestného člověka se rozumí sama sebou; proto se o ní mnoho nemluví, tak jako slušný muž nevytrubuje do světa svou lásku k ženě a rodině.

Tomáš Garrigue Masaryk

Dušan
Eliášův plamen
Pohlaví: Žena
Kontaktovat uživatele:

Re: Česká nej a prvenství

Příspěvek od Dušan » 05 led 2009, 00:01

To je dobrý nápad to tu dávat....já na to vždy zapomenu, když se s něčím potkám a nezapíšu si to....
Obrázek
Obrázek

Krtek
Svornost
Představte se nám: Chci si pročíst forum a najít další vlastence co nejsou zároveń fašisti nebo komunisti.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Krtek » 05 led 2009, 17:00

Jo super nápad ! Jestli na něco naraim, dam vědět ale sám si spíš znalosti a vědomosti doplňuju než abyhc moh jejich nadbytkem hýřit :oops:
Sice to neni nej ale generál Eliáš byl JEDINEJ popravenej ministerskej předseda na němci okupovanym území za 2.sv války. Smutnej rekord ale svědčí to o velikosti člověka.
... jsi čech, čech, čech ! A narovnat se snaž !

Petr
Eliášův plamen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr » 05 led 2009, 20:20

Tak mě napadá, že Češi byli nejpopravovanějším národem v (nějaké známé německé popraviště) hned za Němci :lol: To je též něco podobného. Smutného.

Pak jsem si vzpomněl na takovou zajímavost - a to proč se Vídni říkalo největší české město. (Dušan rád vysvětlí)

A ještě jsem si vzpomněl na jednu věc - Pražský hrad je Guinnesovou knihou hodnocen jako nejrozsáhlejší historický hrad na světě :)

No a někde jsem slyšel (ale nyní Google zarytě mlčel), že Stodolní by měla být ulice s největší hustotou hospod na světě... ale možná je to jen takovej blud, jako třeba že socha Jana Žižky z Trocnova na pražském Vítkově je nejvyšší jezdecká socha na světě (to nebyla nikdy... je jen myslím v první desítce).
Obrázek
Obrázek

Opravdová láska k národu je věc velmi krásná; u slušného a čestného člověka se rozumí sama sebou; proto se o ní mnoho nemluví, tak jako slušný muž nevytrubuje do světa svou lásku k ženě a rodině.

Tomáš Garrigue Masaryk

Tokrom
Eliášův plamen
Představte se nám: Cítím se vlastencem, novodobá historie této země je mým koníčkem a chci se dostat na diskusi, kde očekávám lidi podobně smýšlející.

Příspěvek od Tokrom » 08 led 2009, 14:46

Tak Petře, s tím Pražským hradem jsi mě sice předběhnul, ale něco sem doplním. Ke zkoušce z něminy jsem si vybral téma "Typické symboly určitě země". Jak jistě tušíte, vybral jsem si takovou jednu zemičku uprostřed Evropy a k tomu jsem samozřejmě musel udělat nějakou prezentaci. Našel jsem taky nějaké české nej.
Již zmiňovaný Pražský hrad se svými rozměry 570 x 130 m by měl být fakt největší. Další zajímavost, vlastně dvě se týkají piva. Jsme největší pijani piva na světě, ale o tom každý ví. V roce 2006 (novější data jsem nesháněl) jsme vypili 160 litrů piva na hlavu. Druhá zajímavost ohledně piva je, že v pražském pivovaru U Medvídků vaří nejsilnější pivo na světě - 33 stupňů, což dělá asi 12% alkoholu a pár takových kousků by nejspíš odrovnalo i nejednoho haviřa "tustela" (OKD a okolí). Třetí primát drží náš desetibojař major Roman Šebrle, který 26. a 27. května 2001 v desetiboji překonal magickou hranici v 9000 součtem bodu 9026.
To bylo jen tak, co jsem si vzpomněl. Jak na něco příjdu a zapamatuju si to, dám to sem. Ta sekce by opravdu nebyla špatná.
A taková připomínka, nevztahují se ty nej a prvenství jen na období 1. republiky, že? :P
Vlast nemůže existovat bez svobody, svoboda bez ctnosti a ctnost bez občanů.
Jean Jacques Rousseau

Petr
Eliášův plamen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr » 08 led 2009, 23:28

Samozřejmě že ne, ale já vytáhl zrovna historické události... jen mě tak napadá, že jsme teď brali, že ona rozhlasová reportáž nebyla první v Evropě, ale první na světě (šlo o Všesokolský slet v Praze).
Obrázek
Obrázek

Tomáš Garrigue Masaryk

Tokrom
Eliášův plamen
Představte se nám: Cítím se vlastencem, novodobá historie této země je mým koníčkem a chci se dostat na diskusi, kde očekávám lidi podobně smýšlející.

Příspěvek od Tokrom » 18 bře 2009, 20:54

Měl bych návrh na článek na stránky do sekce Česko ve světě - Pražské Jezulátko. U nás není tak populární, ale ve světě je to opravdu pojem a pokud sledujete nějaké cestopisy, dost často se tam tento pojem objevuje ze všech koutů světa. Určitě by si to Jezulátko zasloužilo...
Hlásí se někdo dobrovolně na sepsání? Já si netroufám...
Jean Jacques Rousseau

Dušan
Eliášův plamen
Pohlaví: Žena
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dušan » 19 bře 2009, 19:55

Pokud mi to budeš dostatečně dlouho připomínat :lol: Mohli bychom s Petrem udělat nějaké fotky v Práglu k tomuhle...
Obrázek
Obrázek

Tokrom
Eliášův plamen

Příspěvek od Tokrom » 23 bře 2009, 21:52

No, nějaká fotka by určitě nebyla špatná, ale nejdřív to někdo bude muset sepsat.
Dnes jsem se díval na Víkend na Nově a byla tam reportáž o dalším "nej", které si určitě zaslouží zmínku - Kladrubský kůň. Byl prohlášen za českou národní památku, ve světě je velice žádán a znám, tahá kočáry mnoha významným osobnostem a používá ho prý taky Švédská garda...
Jean Jacques Rousseau

Tokrom
Eliášův plamen

Příspěvek od Tokrom » 15 dub 2009, 21:11

Naše "hlavy" se opět ozvaly do světa... http://www.novinky.cz/domaci/166488-ces ... ujeni.html Doufám, že tento objev dokážou rychle využít v běžné medicíně...
Jean Jacques Rousseau

Zamčeno